Colorado Capitol Watch

Login

Welcome Visitor

 
Forgot password?
----------
Subscribe for Current Session

My CCW Tools

Look Up Bills

Look Up Legislators

border
border
Legislative Year: 2020 Change
  •  
  •  
hdr_right_bottom
FEB4

CONSIDERATIONOF GOVERNOR'S APPOINTMENTS - CONSENT CALENDAR
Senate Chamber
Time: 11:00 AM

MEMBERS OF THE
BOARD OF TRUSTEES FOR COLORADO MESA UNIVERSITY
for a term expiring December 31, 2020:
Alison Ream Griffin of Lafayette, Colorado, a Republican, and occasioned by the death of
Tilman Bishop of Grand Junction, Colorado, appointed.
effective December 31, 2019 for terms expiring December 31, 2023:
Kelly Jean Brough of Denver, Colorado, a Democrat, reappointed;
Alejandro Sanchez, Sr. of Basalt, Colorado, a Democrat, appointed;
Ronald V. Davis of Edwards, Colorado, an Unaffiliated, appointed.
(Education recommends the above appointments be confirmed.)
MEMBER OF THE
GROUND WATER COMMISSION
for a term expiring May 1, 2023:
Glen S. Frihauf of Wiggins, Colorado, to serve as a resident agriculturist from the North
Kiowa-Bijou Basin, and occasioned by the removal of Daniel L. Farmer of Colorado
Springs, Colorado, reappointed.
MEMBERS OF THE
STATE BOARD OF LAND COMMISSIONERS
effective June 30, 2019 for terms expiring June 30, 2023:
Christine Marie Scanlan of Keystone, Colorado, to serve as a representative of local
government and land use planning and as a Democrat, appointed;
Josephine W. Heath of Boulder, Colorado, to serve as a representative of public primary or
secondary education and as a Democrat, appointed.
(Agriculture and Natural Resources recommends the above appointments be confirmed.)

Bills being heard:
    back to top
     
    border   border
     
    Copyright © 2019 State Capitol Watch